
Som tidigare nämnts har DNA-prov (23andme) visat på att jag har mina rötter långt borta. ”East Asian & Native American”, d v s folken i östra Asien och Amerika har en gemensam genetisk historia . Deras gemensamma förfäder lämnade Främre Orienten, migrerar över till Asien. Urbefolkningens förfäder började korsa Amerika!
Min anfader är en liten gosse från Nias, en ö utanför Sumatras västra kust.
Det finns uppgifter om att min anfader, som kallas ”Javanen” ges bort som present till drottningen Lovisa Ulrika och vid hovet får han smeknamnet ”Badin” och att han sedan kommer att arbeta som trädgårdsmästare vid Drottningholm. Om detta finns en del förvecklingar – eller rättare sagt förväxlingar.
Jag finner helt andra uppgifter i min släktforskning. ”Badin” och ”Javanen” är inte samma person. Men de har ett gemensamt i sina respektive historier. De är båda slavar.
De är båda mörkare i hyn. Kanske ”Javanen” inte är tillräckligt mörk för att kunna efterträda ”Badin” vid hovet? Kanske är det inte längre exotiskt att ha en så kallad ”vilde” inom noblessens kretsar? ”Badin” har sitt ursprung i Västindien, ”Javanen” har sitt ursprung i Indonesien. Åldersskillnaden är cirka tio år. ”Javanen” är den yngre av dem. Sannolikt är det också han som kommer att arbeta i trädgården på Drottningholm. ”Badin” växer upp innanför slottets väggar – tillsammans med kungabarnen Gustav, Carl, Fredrik Adolf samt Sofia Albertina. Det är Gustav som sedermera blir kung Gustav III. Teaterkungen.
Viss vetskap, om än vag, när det gäller ”Javanen” får jag genom skildringar som skrivits av den svenske kaptenen Carl Gustav Ekeberg, han som är känd för sina resor till Kina. Som befälhavare på skeppet ”Stockholm Slott” och för Ostindiska Kompaniet gör han ett friköp av en liten slavgosse från Nias, en ö väster om Sumatra. Man är inte riktigt säker på exakt var köpet äger rum, men man vet att det är holländare som tagit barn till slavar. Sannolikt sker det hela i närheten av Bankasundet. Däremot finns mer att hämta ur Andreas Sparrmans ”Åminnelse-tal öfver framledne Capitainen vid Kongl. Amiralitetet samt Riddaren af Kongl. Wasa Orden Herr Carl Gust. Ekeberg, hållet för Kongl. Vetenskaps Acad. d. 1 Dec. 1790.”
Andreas Sparrman är med på resan som startar från Göteborg den 28 december 1765 – på skeppet ”Stockholms Slott” – och är vid den tidpunkten enbart 17 år. Kanske är han lärling som skeppsläkare. I vilket fall som helst så gör han korta beskrivningar av insamlat material, i synnerhet fjärilarna, och hans text har mycket lite att berätta om själva färden. Det framgår dock att skeppet gör uppehåll vid Java på utresan och vid S:t Helena och Ascension på hemvägen. På just återfärden finns nu en mycket ung pojke ombord – och han kommer till ett nytt hemland. Sverige. Sparrman berättar om friköpet av tre slavgossar. Om alla tre kommer till Sverige vet vi inget om. Däremot får vi veta att resans vinstresultat med skeppet “Stockholms Slott” är den största i historien för det Svenska Ostindiska Kompaniet, hela 97,75 procent.
Mina berättelser handlar om en liten pojke som av holländare kallas Philandor. Jag vill att du ska få veta något om hans liv, och kanske lära något om tiden för historien mellan åren 1767-1811. Vill berätta om de problem som uppstår för en gosse och man med annorlunda utseende, och den skräck som sannolikt följer honom – över att åter bli fångad – ett perspektiv på underdånighet och underkastelse. Min berättelse handlar om hans strävan efter frihet och identitet och är baserad på verkliga och fiktiva händelser. Ett historiskt källmaterial finns som grund. Mitt mål är att skapa en förståelse för det som varit genom att levandegöra personer och händelser.
Slavpojken från Nias som allmänt kommer att kallas ”Javanen” kristnas till Johan Pehr Gustav (tar efternamnet Philander) i Tensta kyrka den 15 oktober 1767. Då har han varit i Sverige i ett par år.
Jag har dessutom fått frågor kring en gosse som sannolikt kom till Sverige vid samma tillfälle som ”Javanen” – han ska ha blivit döpt i Göteborg till Johan Gustaf med efternamn Agorander. Dessa pojkar är enligt mina efterforskningar inte släkt med varandra. Dock har de uppenbarligen mycket gemensamt.